Garaż blaszany przy domu

Garaż blaszany przy domu

Inwestorzy, którzy chcą obniżyć koszty budowy domu, często rezygnują z dobudowanego garażu samochodowego, wybierając konstrukcję wolnostojącą. Warto przy tej okazji odpowiedzieć na kilka najważniejszych pytań związanych z tego rodzaju obiektami. Sprawdź, na co uważać przy budowie garażu wolnostojącego!

Jak powinien wyglądać garaż wolnostojący?

Podobnie jak budynek mieszkalny, również garaż stanowi wizytówkę posesji. Właśnie dlatego watro zadbać, by prezentował się estetycznie i pod względem aranżacji współgrał z kolorystyką domu oraz z użytymi do jego budowy materiałami. Wybieranie różnych materiałów, na przykład z powodu kierowania się oszczędnościami, może doprowadzić do dysonansu w aranżacji posesji, czego każdy właściciel szybko pożałuje. Lepiej zatem od razu zadać sobie trud dokonania odpowiedniego wyboru.

Garaż przy domu – odległość od granicy posesji

Zgodne z prawem budowlanym wolnostojący garaż blaszany, podobnie jak inny budynek, należy usytuować w odległości nie mniejszej niż 4 m od granicy działki. Jeśli natomiast chodzi o odległość od domu i bramy wjazdowej, garaż warto umieścić możliwie jak najbliżej nich. Zapewni to wygodę i będzie praktycznym rozwiązaniem.

Garaże blaszane – rozwiązanie popularne od lat

Łatwy montaż, szeroki wybór projektów, nowoczesna estetyka oraz niski koszt to podstawowe powody, dla których inwestorzy decydują się na budowę garaży blaszanych. Ludzie, którym zależy na szybkiej realizacji oraz przystępnej cenie, zdecydowanie powinni rozważyć taki wybór. Jest to świetna opcja między innymi wtedy, gdy zamawiającemu szczególnie zależy na czasie, gdy na przykład pragnie zapewnić osłonę od niekorzystnych warunków atmosferycznych nowo kupionemu samochodowi.

Czy na budowę garażu z blachy potrzebne jest pozwolenie?

Aby postawić na swojej posesji blaszany garaż o powierzchni zabudowy do 35 m2, nie jest wymagane pozwolenie na budowę, co na pewno stanowi wielkie udogodnienie. Jeśli liczba tego typu obiektów nie przekracza 2 na każde 500 m2 działki, wystarczy zgłosić roboty budowlane w starostwie powiatowym.

Jaki rozmiar powinien mieć garaż wolnostojący?

Minimalne wymiary pomieszczenia na samochód powinny wynosić 2,5 m (szerokość) oraz 5 m (długość). Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, by wybrać bardziej przestronną konstrukcję, która zapewni więcej miejsca i komfortu.