Gdzie można wyrzucić nagromadzony gruz po remoncie?

Gdzie można wyrzucić nagromadzony gruz po remoncie?

Osoby prywatne remontujące mieszkania czy domy często zastanawiają się, co mają zrobić z nagromadzonymi odpadami budowlanymi, aby nie narażać się na kary finansowe. Okazuje się bowiem, że nie są to śmieci komunalne, a więc umieszczenie ich w koszu jest surowo zabronione. Sprawdź, co zrobić z pozostałościami po wykonanych pracach remontowych.

Gdzie wyrzucić gruz?

Istnieje kilka możliwości wykorzystania śmieci pochodzących z remontów czy rozbiórek budynków. Przy niewielkich ilościach gruz można zastosować przy wyrównywaniu podjazdu. Trzeba jednak pamiętać, aby w utwardzanej masie nie znajdowały się żadne szkodliwe dla środowiska materiały. Mieszkańcy poszczególnych gmin mogą również podjąć próbę samodzielnego wywozu odpadów bezpośrednio do Punktu Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych. To korzystna i bezpłatna opcja, jednak przy sporej ilości odpadów oraz braku odpowiedniego pojazdu tego typu rozwiązanie może być problematyczne.

Najlepiej podjąć współpracę z firmą, która specjalizuje się w wynajmie kontenerów oraz odbiorze wszelkich śmieci niezaliczanych do komunalnych. Pojemniki o określonej pojemności są podstawiane w wybranym terminie i miejscu.

Co grozi za umieszczenie gruzu budowlanego w koszu na śmieci?

Mimo obowiązujących przepisów i wysokich kar nadal sporo osób wyrzuca odpady poremontowe do wspólnych koszy, co wiąże się z zagrożeniem grzywną w wysokości 500 złotych. Ponadto w przypadku uszkodzenia śmieciarki (przez zbyt duże i ostre kawałki) właściciel pojazdu może domagać się zwrotu kosztów naprawy. Wbrew pozorom w obecnych czasach zidentyfikowanie osoby odpowiedzialnej za nielegalny proceder nie jest zbyt trudne.

Ile kosztuje wynajem kontenera na gruz?

Na lokalnym rynku działa wiele firm świadczących usługi odbioru odpadów poremontowych. Klienci mogą liczyć na doradztwo w kwestii doboru właściwej pojemności kontenera, co oczywiście wpływa na ostateczną cenę. Najczęściej oferowane są pojemniki o wielkości od 1,5 do ponad 20 m3. Koszty zaczynają się już od kilkuset złotych. To niewiele w porównaniu do kar za wywożenie gruzu w niedozwolone miejsca.