Gdzie wyrzucić gruz i inne odpady budowlane?

Gdzie wyrzucić gruz i inne odpady budowlane?

Wszelkie prace budowlane i remontowo-wykończeniowe przyczyniają się do nagromadzenia dodatkowych odpadów, które zgodnie z prawem nie są zaliczane do śmieci komunalnych. W związku z tym absolutnie nie można wyrzucać ich do przydomowego śmietnika (pod rygorem kary finansowej). Sprawdź, co można zrobić z gruzem i innymi odpadami budowlanymi.

Odpady budowlane — czyli jakie?

Na początek warto określić, jakie śmieci są zaliczane do pozostałości poremontowych. Jest to dosyć istotne, ponieważ w przypadku wynajmu kontenera i umieszczenia w nim innych śmieci firma może odmówić jego odbioru. Wiąże się to z kolei z koniecznością przeprowadzenia segregacji. Tak więc do odpadów budowlanych zalicza się przede wszystkim:

  • czysty gruz (kamienie, cegły, piasek, ziemię, beton),
  • odpady zmieszane i zanieczyszczone (z elementami ceramiki, płytek, kartonów, styropianu, paneli czy stolarki okiennej i drzwiowej).

Istnieje także opcja zamówienia kontenera na tzw. odpady zielone (trawa, gałęzie, liście), wtedy jednak trzeba uprzedzić o tym fakcie firmę zajmującą się wywozem śmieci.

Komu zlecić wywóz gruzu?

Na rynku działa wiele przedsiębiorstw specjalizujących się w odbiorze pozostałości poremontowych. Warto wcześniej sprawdzić koszty oraz warunki wynajmu, a także rodzaje oferowanych pojemników. Dobrze też przeczytać opinie pochodzące od dotychczasowych klientów na temat jakości obsługi. Obowiązkiem zamawiającego jest poinformowanie firmy o rodzaju zgromadzonych odpadów. Ponadto klient nie powinien przeładowywać kontenera. Takie postępowanie jest niebezpieczne oraz może wiązać się z naliczeniem dodatkowych opłat. Cena wynajmu jest zależna przede wszystkim od wybranej pojemności.

Konsekwencje wyrzucania gruzu do kosza

Niestety nadal wiele osób decyduje się na umieszczenie odpadów poremontowych w wiatach śmietnikowych. Takie postępowanie jest niedozwolone i w sytuacji, gdy zbyt duże oraz ostre elementy uszkodzą śmieciarkę, właściciel firmy wywożącej śmieci może domagać się zwrotu kosztów naprawy pojazdu. Wytwórcy odpadów grozi również grzywna w wysokości 500 złotych.