Jak właściwie przygotować podłoże pod układanie paneli i całych parkietów? Sprawdź to!

Jak właściwie przygotować podłoże pod układanie paneli i całych parkietów? Sprawdź to!

Szykujesz się do remontu? A może dopiero wykańczasz wnętrze? Jeśli planujesz samodzielnie położyć podłogę, to musisz przygotować również podłoże pod nią. Wbrew pozorom ten proces ma bardzo duże znaczenie. Chcesz dowiedzieć się, jak opracować nawierzchnię nim ułożysz nowe pokrycie podłogowe? Przeczytaj zatem ten artykuł!

Usuń poprzednie pokrycia

Zasadniczo to punkt opcjonalny, tj. tyczy się on wyłącznie sytuacji, gdy remontujesz pomieszczenie. Usunięcie starego pokrycia będzie szczególnie ważne, jeśli są to wykładziny, płytki czy linoleum. Czemu to istotne? Gdyż mogą one powodować różne nierówności, zwłaszcza jeśli z czasem będą rozpadać się czy pękać.

Wyczyść i wyrównaj nawierzchnię

Każde układanie paneli i parkietów należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem powierzchni, na której będziesz je kładł. Z tego powodu usuń wszelkie luźne elementy, pył i kurz. Warto też wyczyścić plamy, pozbyć się grzyba i osuszyć nawierzchnię. Jeśli natomiast zauważysz, że jest ona nierówna – nie powinieneś tego tak zostawiać. Możesz zastosować masę szpachlową, ale w wielu przypadkach najlepiej sprawdzą się wylewki samopoziomujące, gwarantujące właściwe wyrównanie podłoża.

Zadbaj o odpowiednie podkłady i izolację

Kiedy już masz równą i czystą powierzchnię – pora zastosować izolację. Z jednej strony – musisz zabezpieczyć się przed wilgocią. Dlatego zastosuj folię paroizolacyjną, która nie przepuści wody np. do paneli. To byłoby szczególnie zabójcze dla drewnianych lub drewnopochodnych nawierzchni, w tym także parkietów, wrażliwych na jej działanie. Uwierz – całe układanie mogłoby pójść na marne, gdybyś to zaniedbał! Z drugiej strony natomiast – zastosuj podkłady izolujące termicznie i akustycznie. Istnieją też specjalne maty służące do wyrównania ewentualnych, drobnych nierówności. Warto się w nie zaopatrzyć!

Nie zapomnij o dylatacji!

Masz przygotowania prawie za sobą. Pozostaje jeszcze jedno – dylatacja. To szczelina, która musi pozostać między panelami a ścianami. Drewno naturalnie pracuje i musi mieć na to miejsce. Pozostaw wolną przestrzeń na około 10 mm na całym obwodzie. Dzięki temu uchronisz się przed ewentualnymi wybrzuszeniami podłogi, a i tak zakryjesz ją listwami.