Jak wybierać solary? Czym kierować się przy zakupach?
Kolektory słoneczne zdobywają popularność. Coraz częściej można je dostrzec na dachach domów prywatnych i budynków firmowych. Ważne jest jednak, by wybrać odpowiednie modele i stworzyć wydajną instalację, która pozwoli ograniczyć wysokość rachunków. Zobacz, czym kierować się przy planowaniu inwestycji.
Jakie funkcje pełnią solary?
Na wstępie warto zrozumieć, jakie funkcje pełnią solary. Ich zadaniem jest absorbowanie promieni słonecznych i wytwarzanie z nich energii cieplnej, która służy do podgrzewania wody (również w basenie), a także wspierania systemu CO w budynku. Dzięki takiemu rozwiązaniu można znacznie ograniczyć korzystanie np. z piecyków gazowych, co pozwoli oszczędzić na rachunkach.
Moc i wydajność
Panele solarne muszą być przede wszystkim odpowiednio dobrane pod kątem sprawności instalacji. Przed zakupem niezbędne będzie sprawdzenie zapotrzebowania na energię cieplną w danym gospodarstwie, a następnie obliczenie niezbędnej mocy układu. Najrozsądniej będzie skorzystać z pomocy specjalisty, co pozwoli uniknąć błędu.
Wydajność instalacji zależy też od rodzaju solarów. Znaczenie ma materiał, z jakiego je wykonano. Świetnie sprawdzają się modele miedziane lub aluminiowe. Fachowcy podkreślają, że bardzo dobrze odbierają one ciepło. Tego typu kolektory potrafią osiągnąć skuteczność na rekordowym poziomie, jakim jest 82,9%. Lepiej swoją pracę wykonują warianty długie, a nie krótkie.
Wytrzymałość
Odpowiednio dobrane produkty zapewnią wieloletnią trwałość. Dlatego zdecydowanie warto postawić na solary wykończone hartowanym szkłem, które jest odporne na uszkodzenia mechaniczne. Zalecane jest też, by obudowa była solidna, nie warto oszczędzać na tym aspekcie.
Zamów solary i oszczędzaj na rachunkach!
Kluczowe jest, by stworzyć układ, który zaspokoi potrzeby gospodarstwa. Fachowcy pomogą w wyborze poszczególnych elementów. Wydajny system pozwoli ograniczyć zużycie tradycyjnych mediów i zmniejszyć rachunki.