Jak zbudowane są dachy wielkopowierzchniowe?
Budynki o przeznaczeniu przemysłowym wymagają specjalnych rozwiązań, gwarantujących nie tylko trwałość konstrukcji, ale i bezpieczeństwo ich użytkowników. Tyczy się to także dachów. A jak zbudowane są te wielkopowierzchniowe zadaszenia? Dowiesz się o tym więcej, czytając poniższy artykuł. Przeczytaj go teraz!
Dachy wielkopowierzchniowe to konstrukcje warstwowe
Na wstępie warto wiedzieć, że wykonywane m.in. przez firmy z Przemyśla, Poznania czy Warszawy dachy płaskie mają warstwową budowę, a każda z powierzchni układu spełnia inne zadania, dzięki czemu finalnie uzyskuje się solidne zadaszenie o najróżniejszych kształtach i doskonałych parametrach. Muszą one jednak być wykonane z najwyższą dbałością, aby m.in. ograniczyć przenikanie pary wodnej z pomieszczenia pod stropem do kolejnych jego warstw, jak i uniknąć utraty ciepła przez tzw. mostki termiczne. Dlatego rozwiązania te w podstawowym, tj. klasycznym, wariancie, układają się w następujący schemat:
- konstrukcja nośna,
- paroizolacja,
- materiały termoizolacyjne,
- warstwa spadkowa,
- poszycie izolujące wodę z opadów.
Z jakich materiałów powstają takie dachy?
Do wykonania każdej z warstw stosowane są różne materiały. W przypadku np. konstrukcji nośnych używany jest żelbet lub blacha trapezowa. Z kolei powłokę paroizolacyjną tworzy się z pap bitumicznych ze specjalnymi wkładkami. Termoizolacja często powstaje ze styropianu lub wełny mineralnej o znakomitych właściwościach przeciwogniowych.
Nawet płaskie dachy wielkopowierzchniowe muszą mieć odpowiedni spad. Warstwy takie powstają albo z betonu, albo styropianu odpowiedniej klasy. Na poszycia zaś często wykorzystuje się dwa materiały – papę oraz blachę. Rośnie także popularność specjalnych membran, wykonanych m.in. z PVC oraz EPDM. Mają one liczne zalety, których brakuje ww. surowcom. Warstwa z polichlorku winylu może być np. przezroczysta. Z kolei EPDM ma dobre właściwości hydro- i termoizolacyjne, wykazując jednocześnie dużą odporność na oddziaływanie mechaniczne.
Ważny jest wykonawca
Poza materiałami bardzo istotne jest też to, komu powierza się zadanie wykonania zadaszenia. Płaskie, wielkopowierzchniowe dachy często zawisają nad dużą grupą ludzi, dlatego muszą być dopracowane w najdrobniejszych szczegółach, by były bezpieczne. Dlatego stawiaj wyłącznie na sprawdzonych wykonawców z dobrymi opiniami.