Płyta OSB 18 – uniwersalny materiał na podłogę, dach…
Materiały drewnopochodne są często wykorzystywane w stawianiu różnych konstrukcji. Wysokiej jakości płyty OSB mogą zarówno rozdzielać pomieszczenia, jak i spełniać zadanie poszycia dachowego. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak można użyć tych produktów? Zatem już teraz przeczytaj poniższy artykuł.
Konstrukcje szkieletowe i pojedyncze ściany działowe
Wykonane z wiórów drewnianych płyty są wykorzystywane w stawianiu konstrukcji szkieletowych. Obok specjalnie sezonowanego drewna stanowią one podstawowy budulec, służący do zabudowy stelażu. Oprócz tego jednak można je wykorzystać także do dzielenia pomieszczeń w tradycyjnym budownictwie, za czym przemawia m.in. ich cena. Płyta OSB 18 kosztuje znacznie mniej niż inne materiały budowlane – począwszy od cegieł, po beton. Należy przy tym zwrócić uwagę na jego typ, szczególnie gdy ścianka działowa ma stanąć w miejscu, gdzie występuje wyższa wilgotność powietrza. Wówczas warto wybrać OSB-3 lub 4, wykazujące wyższą odporność na różne negatywne czynniki.
Podłogi
W tradycyjnym budownictwie popularna jest płyta OSB 18 na podłogę, przy czym grubość tę zaleca się do pomieszczeń, gdzie nawierzchnia będzie narażona na mniejsze obciążenia. Jeśli planujesz użyć jej np. w salonie lub w kuchni – warto zdecydować się na grubszy materiał, minimalnie 22 mm. W tym przypadku również należy dobrać odpowiedni typ produktu. „Trójki” należą do najpopularniejszych materiałów, a przy tym stanową dobry kompromis między ceną a jakością.
Poszycie dachowe
Warto wiedzieć, że rozwiązania te stanowią, jeśli chodzi o koszty, trwałość i łatwość montażu, atrakcyjny wybór jako element poszycia dachowego. Łatwo się je obrabia, są lekkie, a przy tym – w przypadku trójek i czwórek, wysoce odporne na wilgoć. Należy mieć na uwadze, by montować je w pogodne dni, by nie zamokły.
Płyta OSB – tani i uniwersalny materiał budowlany
Użycie tych produktów niesie ze sobą wiele zalet. Można je ułożyć na podłodze, użyć do budowy ścianek działowych, dachów, jak i wznoszenia całych konstrukcji. Dodatkowy atut stanowi niska cena, jaka przy kosztach zakupu innych materiałów budowlanych jest wysoce atrakcyjna. Pamiętaj jednak, by dobierać ich typ do konkretnego zadania.