Syfony — jakie rodzaje są dostępne na rynku?
W trakcie projektowania łazienki większość właścicieli skupia się na doborze płytek, armatury oraz dekoracji, zapominając o najmniejszych, jednak równie ważnych akcesoriach. Mowa oczywiście o zakupie poszczególnych elementów instalacji wodno-kanalizacyjnej, dzięki którym użytkowanie łazienki będzie przyjemne i bezproblemowe dla domowników. Nikt przecież nie chce, aby podczas korzystania z pomieszczenia dochodziło do takich sytuacji jak przeciekanie rur czy wydobywanie się nieprzyjemnych zapachów. Sprawdź, dlaczego zakup odpowiedniego syfonu jest tak ważny.
Jak działa syfon?
Charakterystyczny układ rur odpowiada za bieżące odprowadzanie zużytej wody oraz uniemożliwia jej cofanie i przedostanie się do użytkowanego pomieszczenia nieprzyjemnych zapachów wydobywających się z kanalizacji. Jest to możliwe właśnie dzięki syfonowi, w którego zbiorniku gromadzona jest niewielka ilość wody blokującej mieszanie się czystego powietrza z zanieczyszczonym gazami ściekowymi. Należy pamiętać aby odpowiednio dbać o całą instalację i regularnie udrażniać rury odpływowe poprzez stosowanie specjalnych preparatów.
Rodzaje syfonów w łazience
Tego typu elementy instalacyjne różnią się przede wszystkim budową i materiałem wykonania. Klienci znajdą syfony:
- umywalkowe, które z kolei dzielą się na butelkowe (pionowe) i rurowe (samoczyszczące),
- prysznicowe (muszą być dopasowane do głębokości brodzika),
- wannowe (modele samoczyszczące lub czyszczone od góry),
- do pralki i suszarki (m.in. natynkowe oraz podtynkowe).
Decydując się na zakup syfonu, warto postawić na produkty pochodzące od renomowanych producentów. Największy wybór tego typu akcesoriów jest dostępny oczywiście w ofercie sklepów online. Sprzedawcy zapewniają doradztwo i szybką dostawę.
Z jakich elementów składa się syfon?
Budowa tego rodzaju instalacji będzie zależeć od miejsca jej montażu. Nieco inne części składają się na syfon umywalkowy czy brodzikowy lub wannowy. Wśród podstawowych elementów można jednak wymienić rury łączące (pierwsza z umywalką oraz druga z podejściem kanalizacyjnym), nakrętki, zbiornik syfonu, uszczelki, a także kołnierz maskujący. Najważniejsze, aby całość została prawidłowo zamontowana oraz przetestowana przed pierwszym użyciem. Najczęściej syfon jest wykonany z tworzywa sztucznego PCV, odpornego na korozję i silne detergenty.