Elewacja stanowi reprezentacyjny element budynku i niewątpliwie należy starannie podejść do jej wykończenia oraz aranżacji. To inwestycja na długie lata, dlatego materiał, jakim pokryte zostaną mury, musi spełniać określone kryteria. Nie bez znaczenia jest też jego estetyka. Ciekawym rozwiązaniem wydaje się piaskowiec.  Sprawdź, co go charakteryzuje.

Płyty elewacyjne z piaskowca — najważniejsze zalety

Inwestorzy doceniają płyty z piaskowca głównie dlatego, że jest to surowiec tani oraz łatwy w montażu. Można przeprowadzić go samodzielnie, ponieważ płyty są mocowane za pomocą kleju, co nie wymaga profesjonalnych umiejętności. Jednak niska cena to nie jedyna zaleta. Wśród niewątpliwych walorów należy także wymienić:

  • bezpieczeństwo — ten naturalny materiał jest całkowicie niepalny,
  • wytrzymałość — piaskowiec cechuje się odpornością na uszkodzenia mechaniczne i działanie niekorzystnych czynników atmosferycznych – opadów, zmiennych temperatur, 
  • trwałość koloru — nie blaknie ani nie zmienia się wskutek ekspozycji na słońce,
  • nowoczesność — można dzięki niemu uzyskać elegancki i modernistyczny wygląd budynku.

Kiedy warto wybrać płyty z piaskowca?

To trafna inwestycja jeśli planuje się wykończenie elewacji domu jednorodzinnego, budynku firmowego czy wolnostojącego lokalu usługowego. Jednak ten naturalny materiał sprawdzi się też do ozdoby ogrodzeń, małej architektury ogrodowej, altanek na działce czy obudowy wiat, wnęk okiennych i drzwiowych. Możliwości jego zastosowania są spore, a ograniczeniem jest wyłącznie wyobraźnia projektanta.

W jakiej formie piaskowiec wybrać? Płyty to nie jedyne rozwiązanie!

Można go nabyć również w postaci obijanych kamieni o nieregularnych kształtach, z wyraźnymi przebarwieniami i niedoskonałościami — nadają one tym wyrobom naturalny charakter i nie stanowią wady. Wręcz przeciwnie — są doceniane przez miłośników oryginalnych rozwiązań. 

Nowoczesny piaskowiec na elewację i nie tylko

Dostępność w różnych kolorach i formatach sprawia, że każdy ma szansę zaopatrzyć się w odpowiednie wyroby do wykończenia elewacji czy innych elementów murowanych. Ciekawym rozwiązaniem jest zastosowanie kamienia we wnętrzach — do obudowy kominków, na ścianie w salonie lub sypialni, jako elementu dekoracyjnego. Warto stawiać na wysokiej jakości surowiec od sprawdzonych dostawców.

Previous post Po co wykonuje się badanie powietrza?
Next post Kiedy korzystać z usług tłumacza przysięgłego angielskiego z Katowic?