Wśród podstawowych czynności wykonywanych przez pracowników biur geodezyjnych można wymienić usługę wykonywania pomiarów gruntu wraz ze szczegółową analizą uzyskanych wyników. Co ważne, geodeci nie wykonują wyłącznie prac dla instytucji publicznych przy wyznaczaniu dróg lub nowych chodników. Często podejmują też współprace prywatne. Czy wiesz, czym kierować się podczas wyboru geodety? Sprawdź!

Kiedy potrzebna jest pomoc geodety?

Najczęściej pracownik biura geodezyjnego pomaga osobom prywatnym lub inwestorom podczas planowania projektu budowy nieruchomości. Wtedy geodeta z Wieliczki świadczy usługi z zakresu wyznaczania granic (w celu m.in. prawidłowego rozmieszczenia ogrodzenia), sporządzania map w celach projektowych, wytyczania działki oraz inwentaryzacji powykonawczej. Ponadto firmy działające w branży geodezyjnej służą wsparciem podczas:

  • wyceny nieruchomości,
  • podziału gruntów oraz działek,
  • pomiarów terenowych,
  • obsługi inwestycji budowlanych,
  • wznawiania granic,
  • ewidencji gruntów i budynków.

Czym kierować się podczas wyboru biura geodezyjnego?

W pierwszej kolejności należy sprawdzić, czy lokalny geodeta zdobył wymagane uprawnienia oraz specjalizuje się w określonej dziedzinie (powiązanej ze zleconymi przez klienta pracami). Najczęściej biura geodezyjne świadczą usługi związane z branżą budowlaną, górnictwem lub kartografią. Ważne jest również doświadczenie zatrudnianej osoby, która powinna umiejętnie posługiwać się sprzętem geodezyjnym oraz znać najnowsze metody pomiarowe.

Błędy w dokumentach sporządzonych przez geodetę, które są składane w urzędach, mogą niestety doprowadzić do poważnych problemów, w tym niemożnością kontynuowania inwestycji czy wprowadzeniem kosztownych zmian w projekcie. Warto również wcześniej poznać opinie dotychczasowych klientów i sprawdzić koszty oraz terminy realizacji zleceń.

Jakie są ceny usług świadczonych przez geodetę?

W internecie można zapoznać się z aktualnymi szacunkowymi kosztami obowiązującymi w branży geodezyjnej. Należy jednak pamiętać, że ostateczna cena będzie zależeć przede wszystkim od wielkości i kształtu działki, liczby oraz rodzaju budynków, które już znajdują się na gruncie lub są dopiero w planie zagospodarowania, a także lokalizacji i stanu prawnego nieruchomości (na mniejsze opłaty mogą liczyć właściciele posiadający Księgę Wieczystą).

Kask do jazdy konnej — na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Previous post Kask do jazdy konnej — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Jakie prace z zakresu geodezji są dostępne w powiecie krakowskim? Next post Jakie prace z zakresu geodezji są dostępne w powiecie krakowskim?