Palenisko w salonie to świetny sposób na ogrzanie przestrzeni, jak i nadanie jej przytulności. Kominek jednak powinien być dobrany stosownie do określonych potrzeb. Liczy się m.in. moc, paliwo, które wykorzystuje, ale i jego design. Z poniższego artykułu dowiesz się więcej na ten temat. Przeczytaj go, a łatwiej dobierzesz odpowiedni wkład kominkowy.

Moc kominka ma znaczenie

Jednym z najważniejszych parametrów wymagających uwagi przy wyborze tego elementu wyposażenia domu jest moc. To szczególnie ważne jeśli kominki narożne pełnią funkcję głównego źródła ogrzewania i są dodatkowo wyposażone np. w płaszcz wodny. Parametr ten schodzi na nieco dalszy plan jeśli wkład pełni funkcję bardziej dekoracyjną lub stanowi sposób na dogrzanie pomieszczenia, w którym się znajduje. Tak czy inaczej – aby wyliczyć, ile powinien mieć kilowatów, musisz uwzględnić stratę ciepła, wyliczaną przez przemnożenie następujących wartości:

  • kubatura budynku lub pomieszczenia (w m3),
  • współczynnik przenikalności cieplnej,
  •  różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz.

Jeśli nie masz do tego zdolności – poproś o pomoc specjalistę.

Wybierz odpowiednie paliwo

Inna istotna rzecz to paliwo. Nowoczesne kominki są opalane nie tylko drewnem. W sklepach oferujących takie rozwiązania można nabyć m.in. wkłady na pellet lub na gaz. To sprawia, że z jednej strony są one nierzadko bardziej ekonomiczne, a z drugiej – czystsze i ekologiczne. Warto to wziąć pod uwagę także w kontekście magazynowania paliwa – na drewniane szczapki zawsze będzie trzeba więcej miejsca.

Kominek powinien pasować do wnętrza

To, na co jeszcze powinieneś zwrócić uwagę, wybierając wkład kominkowy, to design. Nowoczesne kominki narożne są zróżnicowane formą i rewelacyjnie pasują zarówno do minimalistycznych, jak i bardziej klasycznych wnętrz. Pamiętaj przy tym, aby sięgać po rozwiązania od renomowanego dostawcy, gwarantującego szeroki wybór sprawdzonych produktów.

Previous post Tablica kredowa magnetyczna — zastosowanie
Next post Czy możliwe jest wykonanie kart plastikowych z ekologicznych materiałów?