Skuteczne odprowadzanie wód opadowych czy z roztopów to istotna kwestia, mająca chronić domy, firmy i całe miasta przed podtopieniami. Do tego jednak potrzeba specjalnych systemów, a ich elementem są m.in. koryta odwodnieniowe. Jak je dobrać do swoich potrzeb? Wyjaśnienie znajdziesz w niniejszym artykule. Przeczytaj go już teraz!

Czym są koryta odwodnieniowe?

W ten sposób nazywa się elementy systemu liniowego odwodnienia. Koryta odwodnieniowe pobierają z danej powierzchni wodę z roztopów czy opadową i, dzięki specjalnemu kształtowi, ułatwiają odprowadzanie jej do np. kanalizacji burzowej, jednocześnie oczyszczając ją przynajmniej częściowo ze stałych frakcji (w tym liści, ziemi etc.). Dzięki nim można zapobiec powstawaniu błota czy kałuż, jak i poważniejszym rezultatom m.in. mocnych opadów, w tym podtopieniom.

Na co zwrócić uwagę przy ich zakupie?

W związku z pełnioną funkcją produkty te powinny być odpowiednio dobrane. Wśród kryteriów, jakie warto wziąć pod uwagę przy zakupie koryt odwodnieniowych, wyróżnia się m.in.:

  • wielkość i rodzaj powierzchni, gdzie będą montowane,
  • klasę obciążenia i natężenie ruchu,
  • typ i kolor nawierzchni,
  • warunki atmosferyczne, charakterystyczne dla regionu,
  • estetykę otoczenia.

Kierując się tymi wytycznymi, łatwiej będzie dobrać te elementy m.in. pod względem materiału, jaki został użyty do ich produkcji. Do ich wykonania wykorzystuje się zarówno polimery, jak i rozmaite rodzaje betonu. Koniecznie trzeba też określić, czy potrzebny będzie większy spadek wewnętrzny, by woda łatwiej spływała do systemu kanalizacji.

Jeśli dalej masz wątpliwości – poradź się specjalistów

To podstawowe zasady przy wybieraniu takich produktów. Jeśli jednak wciąż nie masz pewności, jakie elementy będą najlepsze dla Ciebie – poradź się specjalistów. Najlepiej zwróć się bezpośrednio do sprzedawcy (zwłaszcza gdy jest nim producent opisywanych systemów). Wtedy masz pewność, że uzyskasz profesjonalną poradę.

Dlaczego warto wybrać podpory Piher? Previous post Dlaczego warto wybrać podpory Piher?
Układanie paneli i parkietów – jak wykonać prace krok po kroku? Next post Układanie paneli i parkietów – jak wykonać prace krok po kroku?