Ogłowie powinno zostać odpowiednio dopasowane do rasy oraz wieku wierzchowca, a także wielkości jego głowy. Dobrze dobrany model wpływa na bezpieczeństwo i komfort zwierzęcia. Co więcej, tego typu sprzęt znacznie ułatwia wykonywanie codziennych obowiązków związanych z posiadaniem konia. Sprawdź, czym kierować się podczas zakupu uździenicy.

Rozmiary kantarów dla koni

Na rynku można znaleźć sporo firm produkujących ogłowia. Należy jednak pamiętać, że podawane rozmiary mogą się od siebie nieco różnić, dlatego warto zawsze brać pod uwagę zmierzony wcześniej obwód głowy konia. Uzyskane dane można wtedy porównać z informacjami dostępnymi w sklepach ze sprzętem jeździeckim. Ogólny podział kantarów pod względem rozmiaru wygląda następująco:

  • Foal (dla źrebaków ras średnich i dużych oraz dorosłych kuców miniaturowych),
  • MiniShetty (dla źrebiąt kuców szetlandzkich),
  • Shetty (stosowane przy kucach szetlandzkich),
  • Pony (dla kuców walijskich, islandzkich),
  • Cob (model wykorzystywany u arabów, hucułów, koni półkrwi arabskiej),
  • Full (dla dorosłych koni wielkopolskich, holsztyńskich, fryzyjskich),
  • XFull (głównie dla koni zimnokrwistych — shire, belg oraz perszeron i gorącokrwistych — oldenburskich, śląskich i kladrubskich).

W celu dokonania pomiaru głowy konia należy najpierw zmierzyć miejsce, w którym będzie znajdował się tzw. nachrapnik (mniej więcej w połowie pomiędzy oczami a nozdrzami zwierzęcia). Następnie trzeba sprawdzić odległość od lokalizacji jednej strony nachrapnika przez głowę wierzchowca i kończąc na drugiej stronie. Takie informacje w zupełności wystarczą, aby kupić kantar dla konia.

Z czego wykonane są uździenice?

Sprzęt jeździecki poza rozmiarami różni się także materiałem wykonania. Najczęściej właściciele wierzchowców decydują się na zakup dwóch różnych kantarów — jeden jest stosowany podczas codziennych ćwiczeń i prac obrządkowych, a drugi wykorzystuje się wyłącznie do jazdy pokazowej. Ogłowie produkowane jest z m.in. nylonowych taśm, sznurka czy skóry (naturalnej lub ekologicznej). Ponadto na rynku dostępne są modele z podszyciem.

Dlaczego wybór kantara dla konia jest tak istotny?

Ze sprzętem dla koni jest tak samo jak z ubraniami dla ludzi — muszą idealnie pasować, a ich użytkownik powinien czuć się w nich komfortowo i swobodnie. Zbyt małe ogłowie może spowodować otarcia i ból, z kolei za duży kantar będzie spadał, co jest dosyć niebezpieczne zarówno dla samego zwierzęcia, jak i jeźdźca. 

Previous post Czy warto użyć fototapety do aranżacji pomieszczenia?
Next post Płyta OSB 18 – czy nadaje się na podłogę?