Gdy w obiekcie pojawia się pożar, reakcja musi być natychmiastowa. Dowiedz się, jak szybko poinformować przebywające w pobliżu osoby o konieczności ewakuacji. Poznaj polskie przepisy dotyczące DSO.

Przepisy przeciwpożarowe

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji wydało rozporządzenie, które wskazuje, w jakich miejscach powinny być montowane dźwiękowe systemy ostrzegawcze (w skrócie nazywane również DSO). Na liście obiektów znajdują się między innymi:

  • wysokie budynki użyteczności publicznej,
  • stacje metra i przystanki kolei podziemnych,
  • hale widowiskowe i sportowe mające ponad 1500 miejsc,
  • obiekty handlowe i wystawowe,
  • szpitale i sanatoria goszczące więcej niż 200 osób.

Warto dokładnie zapoznać się z aktualnie obowiązującymi przepisami. Montaż DSO to jednak nie tylko kwestia wypełnienia obowiązków prawnych. Jest realną metodą na ochronę ludzkiego zdrowia i życia. Dzięki niemu użytkownicy obiektu mogą zostać poinformowani o zagrożeniu i szybko opuścić niebezpieczne miejsce.

DSO w praktyce

Z czego składa się standardowy dźwiękowy system ostrzegawczy? Wyposażony jest w mikrofon, panel obsługi i głośniki. Ponadto w zestawie znajdują się akumulatory, wzmacniacze, moduł zasilania oraz centrala i moduły funkcjonalne. Obsługa DSO jest prosta, ale powinna zajmować się nią odpowiednio przeszkolona osoba. Należy wcześniej przygotować treść wydawanych komunikatów, w taki sposób, by zminimalizować ryzyko powstania paniki. Montażem systemu zajmują się profesjonalne firmy. Rodzaj sprzętu dobierany jest w zależności od metrażu chronionej przestrzeni.

Nowoczesny system ostrzegawczy

Bądź przygotowany na różnego rodzaju zagrożenia. Wybierz odpowiedni system ostrzegawczy, dzięki któremu zwiększysz standardy bezpieczeństwa obiektu. Zwracaj uwagę na obowiązujące w Polsce przepisy przeciwpożarowe dotyczące DSO.

Torby shopper - dlaczego warto je mieć? Previous post Torby shopper – dlaczego warto je mieć?
Rozwój pracowników i optymalizacja kosztów: e-learning dla firm Next post Rozwój pracowników i optymalizacja kosztów: e-learning dla firm