Chcąc napić się dobrej, mocnej kawy, wcale nie trzeba kupować drogich, automatycznych urządzeń. W wielu dobrych sklepach internetowych można znaleźć stosunkowo prosty sprzęt, przy którego pomocy uda się uzyskać napar o wyjątkowym aromacie i aksamitnej gęstości. W latach 30. ubiegłego wieku pojawiło się urządzenie spełniające oczekiwania wielu kawoszy. Jakie? Dowiedz się z dalszej treści artykułu!

Jak można zaparzyć espresso, nie mając urządzenia ciśnieniowego?

W wielu krajach parzy się mocne, wydzielające nieziemski aromat espresso przy pomocy niedużego, prostego urządzenia, zbudowanego przez włoskiego inżyniera. Jest to  kawiarka Bialetti , której nazwa pochodzi od nazwiska twórcy.

Chociaż różne firmy produkują obecnie podobne artykuły bazujące na tym samym, prostym prawie fizyki, Bialetti Moka Express to najbardziej rozpoznawalny produkt na rynkach światowych. Może on być używany na kuchenkach gazowych, elektrycznych, ceramicznych i indukcyjnych. Produkty te są dostępne w różnych pojemnościach, liczonych w unikatowych jednostkach TZ (z włoskiego „tazza” — „filiżanka”). W dobrych sklepach można kupić zarówno małe urządzenia o pojemności 1 filiżanki do espresso, jak i duże, mieszczące ich nawet 12. 

Z jakich materiałów produkuje się kawiarki Bialetti?

Firma Bialetti jest najbardziej znanym producentem kawiarek. Do ich produkcji wykorzystuje głównie stopy aluminium oraz stal nierdzewną, a w przypadku urządzeń mających zostać wykorzystanymi na kuchenkach indukcyjnych dno wykonuje się z materiałów ferromagnetycznych.

Jak zbudowana jest ta kawiarka i na czym polega jej działanie?

Budowa tego urządzenia jest dość prosta, a jego obsługa nie nastręcza większych kłopotów. Składa się ono z:

  • podstawy z zaworkiem bezpieczeństwa i gwintem,
  • środkowej, wąskiej części z sitkiem na kawę,
  • gumowej uszczelki,
  • górnej komory z prostopadłą rurką, przykrywką i uchwytem.

Para wytworzona podczas podgrzewania wody w korpusie wypycha gorącą wodę przez sitko z kawą ku górze przez rurkę, a napar jest zatrzymywany w górnej komorze urządzenia. Kiedy z jego wnętrza dochodzi charakterystyczne bulgotanie, należy je zestawić z palnika i od razu przelać napar do filiżanki.

Ile kosztuje takie urządzenie?

Intencją twórcy było skonstruowanie sprzętu, który pozwoliłby każdemu napić się smacznej, aromatycznej kawy w warunkach domowych, dlatego nie kosztuje on wiele. Jesteś zainteresowany zakupem kawiarki Bialetti? Sprawdź oferty wybranych sklepów internetowych i złóż zamówienie!

Gdzie można kupić odporny na intensywną eksploatację agregat tynkarski Kaleta? Previous post Gdzie można kupić odporny na intensywną eksploatację agregat tynkarski Kaleta?
Jak wybierać ławki szkolne? Next post Jak wybierać ławki szkolne?