Najczęściej z usług biura geodezyjnego korzystają osoby prywatne lub inwestorzy planujący budowę nieruchomości. Specjalista dokonuje wymaganych pomiarów terenu oraz sporządza mapy w celach projektowych. Zakres działań geodetów jest jednak znacznie szerszy. Sprawdź, kiedy pomoc pracowników biur geodezyjnych jest niezbędna oraz jakie ceny obowiązują w branży. 

Które czynności wykonywane są przez geodetów?

Wśród głównych specjalizacji pracowników biur geodezyjnych można wymienić branżę budowlaną, górnictwo oraz kartografię. Zakres usług będzie więc zależał od kwalifikacji zatrudnianych geodetów. W obrębie Krakowa i Wieliczki geodeta wykonuje takie prace jak m.in.:

  • wyznaczanie granic działki,
  • sporządzanie map projektowych,
  • tyczenie budynków z uwzględnieniem projektu zagospodarowania terenu,
  • przeprowadzanie inwentaryzacji powykonawczych.

Obsługa inwestycji budowlanych to nie jedyna czynność realizowana przez biura geodezyjne. Pracownicy mogą również zająć się wyceną nieruchomości, podziałem działki czy ewidencją istniejących budynków i gruntów.

Od czego zależą ceny usług geodezyjnych?

Podstawowy koszt obsługi geodezyjnej różni się dla prac wykonywanych w mieście od cen obowiązujących na terenach wiejskich. Ostateczna wartość będzie zależeć również od m.in.:

  • wielkości i kształtu działki (teren ze skosami i ograniczoną widocznością), na której dokonywane są pomiary,
  • regulacji stanu prawnego nieruchomości,
  • liczby, rodzaju oraz powierzchni budynków znajdujących się na działce.

Najdroższą usługą, której koszt sięga od 2,5 do 3 tys. zł., jest podział działki budowlanej. Za pozostałe czynności geodezyjne, takie jak m.in. opracowanie mapy, tyczenie budynku czy przeprowadzenie inwentaryzacji powykonawczej, klient zapłaci od 500 do 1500 zł.

Na co zwrócić uwagę podczas współpracy z geodetą?

Klienci zwykle rozpoczynają poszukiwania biura geodezyjnego wśród lokalnych firm. Na początek warto zapoznać się z zakresem świadczonych usług oraz dziedziną, w której specjalizują się pracownicy biura. Dobrze też sprawdzić opinie dotychczasowych klientów na temat jakości obsługi, kosztów i terminów wykonywanych zleceń. Najlepiej zdecydować się na współpracę z doświadczonym geodetą posługującym się podczas pracy nowoczesnym sprzętem oraz stosującym najnowocześniejsze i zarazem najdokładniejsze metody pomiarowe.

Kask do jazdy konnej — na co zwrócić uwagę podczas zakupu? Previous post Kask do jazdy konnej — na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Jakie prace z zakresu geodezji są dostępne w powiecie krakowskim? Next post Jakie prace z zakresu geodezji są dostępne w powiecie krakowskim?