Wszystkie odpady rozbiórkowe muszą zostać zutylizowane według obowiązujących przepisów. W innym wypadku ich właściciel naraża się na poważne konsekwencje prawne i wysokie kary finansowe. Niestety, nadal wiele osób po przeprowadzonych pracach remontowych umieszcza niedozwolone śmieci (m.in. styropian, gruz, kawałki instalacji) w koszach z odpadami komunalnymi. Taki proceder jest zabroniony. Sprawdź, co zrobić z pozostałościami po remoncie.

Gdzie wyrzucić gruz i inne odpady budowlane?

Tego rodzaju śmieci absolutnie nie można umieszczać w przydomowym koszu, ponieważ nie są zaliczane do odpadów komunalnych. Co więcej, wyrzucony gruz może uszkodzić śmieciarkę, a kosztami naprawy zostanie obciążony właściciel niedozwolonych odpadów. Nie można również zbyt długo trzymać pozostałości poremontowych na własnej posesji (grozi za to kara grzywny). Samodzielny wywóz gruzu na dzikie wysypisko także nie jest dobrym pomysłem — tutaj kary sięgają nawet 5000 złotych. Jedynie niewielkie ilości można wykorzystać podczas wyrównania i utwardzenia podłoża, pod warunkiem, że nie zawierają materiału szkodliwego dla środowiska naturalnego.

Jakie odpady można umieścić w kontenerze na gruz?

W pełni legalnym sposobem jest wynajęcie specjalnego kontenera, który zostanie podstawiony w umówionym miejscu oraz terminie, a po zapełnieniu pracownicy firmy go odbiorą z posesji klienta. Zamawiający mają do wyboru niewielkie oraz wielkogabarytowe pojemniki, o pojemności nawet ponad 20 m3. Do kontenerów mogą trafić następujące rodzaje odpadów budowlanych:

  • czysty gruz,
  • pozostałości poremontowe (m.in. styropian, płytki, tapety, stolarka drzwiowa i okienna),
  • odpady zmieszane,
  • materiały izolacyjne i papa.

Kto odpowiada za wywóz gruzu?

Zgodnie z Ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 roku za prace porządkowe w miejscu prowadzonej budowy czy remontu odpowiada wytwórca odpadów. Może to być więc sam inwestor lub podwykonawca. Najlepiej tego rodzaju usługi zlecić sprawdzonej firmie, dysponującej odpowiednim sprzętem oraz przeprowadzającej utylizację gruzu zgodnie z prawem.

Jaka mata antyzmęczeniowa jest najlepsza? Previous post Jaka mata antyzmęczeniowa jest najlepsza?
Jak wybierać odpływy liniowe? Next post Jak wybierać odpływy liniowe?