Hale przemysłowe wymagają specjalnych rozwiązań jeśli chodzi o konstrukcję. Dużą rolę gra odpowiednia budowa zadaszenia. Jednak równie istotna jest jego konserwacja. Jakich obowiązków trzeba dopełniać, aby dach wielkopowierzchniowy był trwały i wolny od usterek? Informacje na ten temat znajdziesz w poniższym artykule. Przeczytaj go teraz!

Jak zbudowany jest dach płaski?

Nazywane także stropodachami,  dachy wielkopowierzchniowe to rozwiązania przeznaczone przede wszystkim dla dużych hal przemysłowych, w tym m.in. fabrycznych i magazynowych. Mają one warstwową konstrukcję, składającą się z warstwy nośnej, paroizolacji i umieszczonej na niej termoizolacji. Na szczycie znajduje się pokrywa dachowa, wykonana z papy bitumicznej, specjalnej membrany płynnej lub PVC czy innych polimerów.

Warto wiedzieć, że wielkopowierzchniowe dachy płaskie zapewniają szeroką dowolność jeśli chodzi o kształt budynku. Daje to też różne możliwości zagospodarowania powierzchni. W budynkach mieszkalnych np. na takich płaszczyznach tworzy się przestrzeń zieloną.

Konserwacja dachu płaskiego – co trzeba wiedzieć?

Regularne sprawdzanie kondycji takiej konstrukcji ma ogromne znaczenie. Wynika to z faktu, że płaskie powierzchnie są narażone na większe obciążenia niż klasyczne. Podczas kontroli stanu technicznego istotne jest zwrócenie uwagi nie tylko np. na ewentualne ślady korozji, ale i wilgoci. Poszycia o niewielkim spadzie wolniej odprowadzają deszczówkę, potencjalnie sprzyjając rozwojowi grzybów, np. na warstwie izolacyjnej. Wpływają także na trwałość zadaszenia.

Odśnieżanie dachów wielkopowierzchniowych

Jak wyżej wspomniano – montowane m.in. w Warszawie dachy płaskie są narażone na znacznie większe obciążenia. Ma to szczególnie duże znaczenie zimą, gdy przychodzą opady śniegu. Zalegający na pokryciu biały puch z czasem tworzy pokaźną warstwę i zamarza, tworząc lodową powłokę. To z kolei wiąże się ze wzrostem masy, którą konstrukcja musi znieść. Dlatego tak bardzo ważne jest, by zadbać o regularne odśnieżanie szczytu budynku i usuwać dodatkowy ciężar.

Solidny dach to większa pewność solidności konstrukcji

Odpowiednia konserwacja i ewentualne naprawy to istotne kwestie. Jednak równie ważne pozostaje to, aby wybierać dachy wielkopowierzchniowe od sprawdzonych wykonawców. Wysokiej jakości konstrukcja, powstała z wyselekcjonowanych surowców, daje wyższą pewność jej trwałości. Dlatego już teraz przejrzyj oferty renomowanych firm.

Previous post Jakie gry oferuje tania księgarnia online?
Zdrowe słodycze — czy to możliwe? Next post Zdrowe słodycze — czy to możliwe?