W grach i w filmach fantasy często ważnymi postaciami są różnego rodzaju rycerze. Wśród nich byli zarówno dobrzy, jak i źli bohaterowie. Na ich tle wyróżniali się paladyni. Od czasów Dungeons & Dragons postaci te stały się jedną z najciekawszych klas w grach. Warto wiedzieć, że miały one swój odpowiednik w historii. Dowiedz się o nich więcej teraz!

Kim byli historyczni paladyni?

Średniowieczne rycerstwo to – zasadniczo – była szlachta. Choć wojownicy ci mieli swój kodeks, to w praktyce stosowali się do jego całości nieliczni. Rycerze bowiem, jak każdy stan szlachecki, dążył przede wszystkim do pomnożenia swojego majątku, a także zwiększenia wpływów. Paladyni jednak to trochę inna liga. Były to jednostki stanowiące wzór cnót, wsławione w walce, ale i ucieleśniające całość etosu rycerskiego.

Termin ten jednak najczęściej używany był wobec gwardii przybocznej Karola Wielkiego. Jednym z jej członków był m.in. Roland, znany z poświęconej mu pieśni. Rzadko kiedy w późniejszym etapie stosowano to określenie wobec kogokolwiek… Aż pojawił się świat RPG.

Kim są paladyni w grach RPG?

W XX wieku, za sprawą gier RPG Dungeons & Dragons, paladyni wrócili do łask. Tym razem jednak jako grywalna klasa o szczególnych umiejętnościach. Oprócz tego, że są wojownikami, zdolnymi walczyć różnymi broniami, to mają pewne zdolności magiczne. Co więcej – postaci te z definicji są dobre. Działają w służbie światła, a ich wszelkie nikczemne działania spotykają się z karą. Do specjalnych umiejętności należy m.in. zdolność leczenia dotykiem, a także inspiracja do walki pobliskich towarzyszy.

Paladyni doczekali się nawet własnej gry!

Za sprawą D&D postaci te stały się na nowo popularne. Można je spotkać w różnych grach wideo i planszowych. A skoro o tych mowa – wojownicy ci doczekali się nawet poświęconego im tytułu! Paladyni Zachodniego Królestwa to doskonała strategia – planszówka – stawiająca przed graczami liczne wyzwania. Złożona i dość trudna, daje niesamowitą satysfakcję kiedy się ją opanuje. Dodatkowo jest mocno „regrywalna”, czyli przyjemnie się do niej wraca.

Paladyn – wojownik, rycerz, kapłan

Niewielu było rycerzy, którzy trzymali się etosu, jakiemu przysięgali. Ci najlepsi zaś zostali opisani w pieśniach, mających niejako przypomnieć wojownikom z tej klasy, jakie obowiązywały ich zasady. Dzisiaj wielu wraca do tych opowieści głównie za sprawą gier. Chcesz poczuć się jak dawny paladyn? Wejdź zatem w świat gier planszowych i fantasy!

Druk na plastiku — jakie są techniki nanoszenia grafik na tworzywo sztuczne? Previous post Druk na plastiku — jakie są techniki nanoszenia grafik na tworzywo sztuczne?
W czym może pomóc biuro księgowe w Gdańsku? Next post W czym może pomóc biuro księgowe w Gdańsku?