Materiały drewnopochodne są często wykorzystywane w stawianiu różnych konstrukcji. Wysokiej jakości płyty OSB mogą zarówno rozdzielać pomieszczenia, jak i spełniać zadanie poszycia dachowego. Chcesz dowiedzieć się więcej o tym, jak można użyć tych produktów? Zatem już teraz przeczytaj poniższy artykuł.

Konstrukcje szkieletowe i pojedyncze ściany działowe

Wykonane z wiórów drewnianych płyty są wykorzystywane w stawianiu konstrukcji szkieletowych. Obok specjalnie sezonowanego drewna stanowią one podstawowy budulec, służący do zabudowy stelażu. Oprócz tego jednak można je wykorzystać także do dzielenia pomieszczeń w tradycyjnym budownictwie, za czym przemawia m.in. ich cena. Płyta OSB 18 kosztuje znacznie mniej niż inne materiały budowlane – począwszy od cegieł, po beton. Należy przy tym zwrócić uwagę na jego typ, szczególnie gdy ścianka działowa ma stanąć w miejscu, gdzie występuje wyższa wilgotność powietrza. Wówczas warto wybrać OSB-3 lub 4, wykazujące wyższą odporność na różne negatywne czynniki.

Podłogi

W tradycyjnym budownictwie popularna jest płyta OSB 18 na podłogę, przy czym grubość tę zaleca się do pomieszczeń, gdzie nawierzchnia będzie narażona na mniejsze obciążenia. Jeśli planujesz użyć jej np. w salonie lub w kuchni – warto zdecydować się na grubszy materiał, minimalnie 22 mm. W tym przypadku również należy dobrać odpowiedni typ produktu. „Trójki” należą do najpopularniejszych materiałów, a przy tym stanową dobry kompromis między ceną a jakością.

Poszycie dachowe

Warto wiedzieć, że rozwiązania te stanowią, jeśli chodzi o koszty, trwałość i łatwość montażu, atrakcyjny wybór jako element poszycia dachowego. Łatwo się je obrabia, są lekkie, a przy tym – w przypadku trójek i czwórek, wysoce odporne na wilgoć. Należy mieć na uwadze, by montować je w pogodne dni, by nie zamokły.

Płyta OSB – tani i uniwersalny materiał budowlany

Użycie tych produktów niesie ze sobą wiele zalet. Można je ułożyć na podłodze, użyć do budowy ścianek działowych, dachów, jak i wznoszenia całych konstrukcji. Dodatkowy atut stanowi niska cena, jaka przy kosztach zakupu innych materiałów budowlanych jest wysoce atrakcyjna. Pamiętaj jednak, by dobierać ich typ do konkretnego zadania.

Previous post Jak dopasować kantar dla konia?
Next post Tablica kredowa czy magnetyczna?