Człowiek każdego dnia narażony jest na kontakt z wieloma czynnikami, które mogą stanowić niebezpieczeństwo dla jego zdrowia, a nawet życia, szczególnie gdy styczność z danym zagrożeniem się przedłuża. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że niebezpieczeństwem może być nawet zanieczyszczone czy skażone powietrze, nie tylko to na zewnątrz, ale i w budynkach. Sprawdź, dlaczego zbadanie tego zjawiska i przeciwdziałanie mu jest ważne.

Nie tylko smog

Od jakiegoś czasu wiele mówi się na temat zanieczyszczenia powietrza głównie w związku ze smogiem, który pojawia się w sezonie grzewczym. Wiadomo, że powoduje on poważne zagrożenie dla człowieka, stając się przyczyną śmierci częstszą nawet niż wypadki drogowe. Warto jednak wiedzieć, że, zdaniem ekspertów, jeszcze mocniej zanieczyszczone może być powietrze wewnątrz budynków, zarówno jeśli chodzi o różnego rodzaju miejsca pracy, jak i domy. Właściwie trudno się temu dziwić jeśli weźmie się pod uwagę między innymi fakt, że nie wszystkie takie przestrzenie są odpowiednio wentylowane, a brak świeżego powietrza i jego cyrkulacji sprawia, że zanieczyszczenia nie mogą być usuwane. Z tego względu ważne jest, by wykonać badanie powietrza i sprawdzić, czy ma się do czynienia z jakimiś zagrożeniami. Jeśli tak jest, można wówczas podjąć odpowiednie kroki, na przykład zainwestować w oczyszczacz.

Jakie zagrożenia mogą znajdować się w powietrzu?

Atmosfera na zewnątrz może być skażona nie tylko przez smog, ale na przykład bliską obecność spalarni śmieci czy oczyszczalni ścieków. Jeszcze większe zagrożenia mogą jednak czyhać w budynkach i są one tym poważniejsze że większość osób spędza w pomieszczeniach praktycznie cały swój czas. Oznacza to oczywiście tyle, że są one stale narażone na kontakt z patogenami. Mogą to być zaś między innymi zarodniki pleśni, a także alergeny. Biorą się one przede wszystkim z wilgoci i grzybów w budynkach nieocieplonych, źle ogrzewanych czy niewentylowanych. Do ich obecności aktywnie przyczynia się też niesprawna klimatyzacja. Warto wiedzieć, że gdy nie jest ona regularnie czyszczona i konserwowana, emituje do pomieszczeń szkodliwe cząsteczki — kurz, zanieczyszczenia, zarodniki pleśni i grzybów, a także rozmaite alergeny.

Czym to grozi?

Jak nietrudno się domyślić, zagrożenie dla zdrowia jest duże. Konsekwencją mogą być alergie, astma i inne schorzenia układu oddechowego, ale też zmniejszona wydolność organizmu. Warto zatem wykonać analizę, a następnie przedsięwziąć odpowiednie kroki.

Previous post Lekkie buty robocze — kiedy się sprawdzą?
Next post Co wyróżnia płyty z piaskowca i dlaczego to dobry wybór na elewację?