Osoby szukające sposobu na odprowadzanie ścieków ze swoich gospodarstw domowych mają do wyboru różne opcje. Jeśli tylko możliwe jest przyłączenie się do miejskiej lub gminnej sieci kanalizacji, zwykle wybiera się tę opcję. Inne to nowoczesne, ekologiczne rozwiązania, jak przydomowa oczyszczalnia ścieków, która jednak w Polsce nie jest jeszcze powszechnym wyjściem. Od dawna znaną opcją jest budowa przydomowego szamba. Sprawdź, czy warto się na to zdecydować.

Betonowe szambo — z czym się wiąże?

Na taką opcję, czyli wkopanie w ziemię na posesji zbiornika, zwykle wykonanego z betonu, do którego będą docierać ścieki z gospodarstwa domowego, decydują się często osoby niemogące przyłączyć się do kanalizacji. Rozwiązanie to było powszechne, gdy jej sieć nie była duża. Jednak nie brakuje osób, które nadal przedkładają je nad korzystanie z kanalizacji miejskiej czy gminnej, gdyż jest to dla nich dogodniejsze. Nie muszą ponosić regularnych opłat, które w dodatku mają tendencje do wzrastania. Decydując się na taką inwestycję, można wybrać pojemnik o preferowanej wielkości, a następnie opróżniać go według potrzeb oraz uznania. Wiąże się to z potrzebą zamawiania usług asenizacyjnych. Firma zjawia się na posesji klienta specjalnym samochodem i wypompowuje ścieki. Dla niektórych konieczność korzystania z takich usług jest jedną z największych wad posiadania zbiornika na nieczystości. Inni jednak cenią sobie fakt, że daje im to niezależność oraz możliwość oszczędności — mogą wybrać najtańsze usługi, przebierając wśród dostępnych ofert.

Warto czy nie?

Na to pytanie każdy musi odpowiedzieć sobie sam. W opinii wielu osób posiadanie przyłącza do kanalizacji jest wygodniejsze, bo niczym nie trzeba się martwić, a mając na działce zbiornik, należy między innymi kontrolować poziom ścieków, by wiedzieć, kiedy je wywieźć. Niektórzy mogą też obawiać się niszczenia posesji czy też nieprzyjemnych zapachów. Wybierając jednak dobrze wykonane i odpowiednio zabezpieczone szambo betonowe, odznaczające się idealną szczelnością, nie trzeba się tym martwić — tak samo, jak bezpieczeństwem wód gruntowych i gleby.

Szambo z betonu — inwestycja warta rozważenia

Szukając dla siebie sposobu na odprowadzanie ścieków, warto wziąć pod uwagę różne rozwiązania. Szybko może się okazać, że budowa szamba jest najlepszym z nich.

Previous post Jak wygląda kompletna wyprawka dla noworodka?
Next post Lekkie buty robocze — warto czy nie?