Myślisz o tym, by samodzielnie zrobić remont? Wiele osób podejmuje się tego wyzwania! Wpierw jednak, nim przystąpią do pracy, szukają informacji, które mogą im pomóc je wykonać. Wlicza się w to również układanie paneli i parkietów. Jak zabrać się za to krok po kroku? Przeczytaj ten artykuł, a poznasz przydatne wskazówki!

Przygotuj podłoże

Każdą pracę należy zawsze rozpocząć od odpowiednich przygotowań. W przypadku kładzenia podłogi musisz właściwie przystosować do tego powierzchnię, na której będziesz układał klepki. Zadbaj więc o to, by usunąć wszelkie zabrudzenia, a także osuszyć podłoże. Jeśli zaś jest nierówne – trzeba będzie to poprawić np. masą szpachlową, a w najtrudniejszym przypadku – całą wylewką.

Zadbaj o odpowiednią izolację

Kolejny krok to odpowiednia izolacja – akustyczna, termiczna i parowa. Układanie paneli i parkietów na gołym betonie czy powierzchni anhydrytowej grozi nie tylko skrzypieniem podłogi, ale i jej szybszym niszczeniem, m.in. od wilgoci. Dlatego ułóż odpowiednie podkłady i folie paroizolacyjne, klejąc je do nawierzchni, by się nie przesuwały.

Wybierz, w jakim kierunku będziesz układał podłogę

Kładzenie nowej nawierzchni wymaga decyzji także co do tego, w którą stronę będą one skierowane. Jeśli np. będziesz układał je prostopadle do długiej ściany, wówczas optycznie poszerzysz pomieszczenie.

Zacznij od rogu i układaj panele w rzędach

Już wiesz, jak będzie przebiegał układ paneli lub klepek? Pora przystąpić do pracy! Układanie podłóg, w tym parkietów, zaczyna się zawsze od rogu. Pierwszy element połóż w wybranym miejscu, kierując wpust do wnętrza pomieszczenia. Pamiętaj, by zachować odległość od ściany (około 10-20 mm), dzięki temu materiał będzie mógł pracować pod wpływem temperatury i wilgoci. Ułóż pierwszy rząd i gdy go skończysz – zacznij układać kolejny i tak do ostatniej linii.

Pamiętaj o szczególnych miejscach!

Jeszcze jedno! Miejsca specjalne, czyli wszelkie przewody i rury, które wychodzą spod nawierzchni. Musisz zadbać o właściwe wycięcia ze stosownym zapasem (np. 2 cm). Teraz już wiesz, jak ułożyć parkiet lub panele! Przynajmniej w teorii. A jeśli nie czujesz się na siłach, by to zrobić samemu – sięgnij po pomoc fachowców!

Jak dobrać odpowiednie koryta odwodnieniowe? Previous post Jak dobrać odpowiednie koryta odwodnieniowe?
Etykiety samoprzylepne – dlaczego lepiej zamawiać je w drukarni? Next post Etykiety samoprzylepne – dlaczego lepiej zamawiać je w drukarni?