Zapewniają więcej światła, są niezbędne przy aranżacji poddasza… Okna dachowe cieszą się dużą popularnością we współczesnym budownictwie. Dlatego wielu właścicieli domów zastanawia się, czy mogą dokonać przeróbek umożliwiających ich instalację. Ty też nad tym myślisz? Dowiedz się zatem więcej na ten temat poniżej!

Czy potrzebujesz jakichś zezwoleń?

Aby odpowiedzieć na to pytanie, w pierwszej kolejności należy dokonać istotnego rozróżnienia na remont i przebudowę. W przypadku, jeśli chcesz zamontować w swoim domu okna dachowe , kwalifikuje się to przedsięwzięcie jako istotną ingerencję w konstrukcję, czyli przeróbki budowlane. Musisz wówczas starać się o odpowiednie pozwolenie. Inaczej to wygląda w przypadku, gdy wymieniasz istniejącą już stolarkę otworową. W takim wypadku jedynie remontujesz i, o ile nowe elementy nie będą mocniej obciążać konstrukcji dachu, nie potrzebujesz żadnych zezwoleń.

Strop, rozstaw krokwi i inne kwestie wymagające uwagi

Wiedząc już, kiedy czekają Cię potencjalnie formalności, przyjrzyj się pewnym kwestiom technicznym, szczególnie jeśli instalujesz świetliki w miejscu, gdzie ich wcześniej nie było. Pierwsza i najważniejsza kwestia to rodzaj i wytrzymałość stropu, a także kontrola jego stanu. Może się bowiem okazać konieczna wymiana lub wzmocnienie belek. Zwróć też uwagę na rozstaw krokwi, by dobrać właściwy rozmiar okien dachowych i je odpowiednio rozplanować. To również doskonały moment, by pomyśleć nad lepszą izolacją dachu, dzięki czemu więcej ciepła zostanie wewnątrz.

Czy okna dachowe mogą być stosowane w każdym domu?

Świetliki montuje się w dachach o kącie nachylenia od 15 do 90°. W większości przypadków więc nie ma większych przeciwwskazań, aby je zainstalować nawet w istniejących już domach. Jeśli chcesz wiedzieć więcej o tym, jakie masz możliwości – najlepiej skontaktuj się ze sprawdzonym dostawcą takich rozwiązań.

Previous post Tablica kredowa magnetyczna — zastosowanie
Next post Czy możliwe jest wykonanie kart plastikowych z ekologicznych materiałów?