Podczas prac wykończeniowo-remontowych zbiera się sporo odpadów budowlanych, których absolutnie nie można umieszczać w przydomowym koszu na śmieci. W dodatku należy podkreślić, że nie ma tutaj znaczenia ilość wyrzucanego gruzu. Tego typu odpady muszą zostać zutylizowane według odgórnie przyjętych przepisów. Sprawdź, co zrobić z pozostałościami poremontowymi.

Co zrobić z gruzem budowlanym?

Najprostsze rozwiązanie to podjęcie współpracy z jedną z lokalnych firm specjalizujących się w odbiorze tego typu odpadów. Samodzielny wywóz gruzu jest praktycznie niemożliwy bez odpowiedniego sprzętu i przystosowanego do tego pojazdu. Najczęściej klienci decydują się na wynajem specjalnego kontenera, który po napełnieniu jest zabierany przez pracowników firmy. Najważniejsze, aby wybrać odpowiedni rozmiar, z uwzględnieniem rodzaju oraz ilości wyrzucanych odpadów poremontowych. Przedsiębiorstwa proponują zarówno niewielkie kontenery o pojemności 1,5 m2, jak i sporych gabarytów, sięgających nawet 21 m2 (idealnie nadają się podczas realizacji dużych projektów budowlanych czy rozbiórek budynków). 

Co grozi za wyrzucanie odpadów budowlanych do śmietnika lub lasu?

Część osób, chcąc zaoszczędzić, umieszcza pozostałości po przeprowadzonych remontach w koszach z komunalnymi odpadami. Takie postępowanie jest niedozwolone i w przypadku, gdy gruz uszkodzi śmieciarkę, osoba odpowiedzialna za ten czyn jest obarczona karą finansową w wysokości 500 złotych oraz może zostać pociągnięta do konieczności pokrycia kosztów naprawy pojazdu. Natomiast w sytuacji, gdy tego rodzaju śmieci są pozostawione na terenach leśnych czy w zbiornikach wodnych, grzywna sięga nawet 5000 złotych.

Jak wynająć kontener na gruz?

Z całą pewnością nie warto ryzykować oraz narażać środowiska naturalnego na zanieczyszczenia. Wypożyczenie kontenera na odpady jest proste i szybkie (pojemnik zostaje podstawiony w umówionym miejscu i terminie). Koszt zaczyna się już od kilkuset złotych (wszystko zależy od wybranej pojemności). Najważniejsze, by podjąć współpracę ze sprawdzoną firmą, działającą w pełni legalnie.

Jaka mata antyzmęczeniowa jest najlepsza? Previous post Jaka mata antyzmęczeniowa jest najlepsza?
Jak wybierać odpływy liniowe? Next post Jak wybierać odpływy liniowe?